Perinteinen kalastustapahtuma nuorille järjestettiin Julkujärvellä 6.5.2004.
Tapahtuma alkoi kello 17.00. Paikalle saapui muutamia innokkaita, tiedonjanoisia nuoria. Nuoria opasti runsas joukko kerhon omia kokeneita perhokalastajia. He kiinnittivät erityistä huomiota heittotekniikoihin, perhon valintaan ja eritoten järviperhokalastuksen yksinkertaisiin ja tehokkaisiin kalastusnikseihin. Opetus taisi mennä perille?
Opettajat korostivat, että perhojen valinnalla ja uittamisella on suuri merkitys kalansaannissa. Heti, kun oikea perho ja heittotekniikka löytyivät, alkoi myös nuorista kalastus tuntumaan kalastukselta. Kaikilla paikalla olleilla nuorilla oli lukuisia tapahtumia ja lähes jokainen nuori sai itselleen mukavan kotiin viemisen, kirjolohen. Viimeisimmät nuoret poistuivat hymyssä suin Julkujärveltä vasta yhdeksän jälkeen.
Kiitokset kaikille osallistujille ja eritoten opettajille, sain kerättyä itsellenikin lukuisia vinkkejä. Ei sitten muuta kuin aurinkoista kesää ja kireitä siimoja kaikille!